اجرای سقف ویلایی

اجرای سقف ویلایی


ساخت سقف ویلایی

سقف های ویلایی از نظر شکل و اجرا انواع متفاوتی دارند. که به دو دسته شیب دار ومسطح دسته بندی کرد.که دراین بین سقف های شیب دار یا شیروانی برای ویلاهامورداستفاده قرار می گیرد.در مورد سقف های شیروانی لازم به ذکر است .که نسبت به سقف های مسطح از استقامت بیشتری برخوردار هستند. و مراقبت کمتری می خواهند. واین سقف ها متناسب با شهرهای پربارش هستند. ودر برابر برف و باران می توانند مقاوم باشند .

مراحل اجرای سقف شیبدار ویلا

پس از طراحی وانتخاب محل مورد نظر اجرا آغاز میشود. در ابتدا کار کلاف های مورد نظر برای قرار گرفتن. شیروانی نصب میشوند. با توجه به جنس شیروانی کلاف ها،مترال های مختلفی دارند.مرحله بعدی تکمیل زیر سازی سقف انجام میشود. که خود شامل ساخت سازه وپوشش اولیه کار میشود. مرغوبیت وکیفیت سازه وزیر سازی در مقاومت وعمر سقف ویلا مهم است .بعد از آن زیرسازی به کمک پنل های فلزی وتوری،پشم شیشه و…تکمیل میشود.که نقش عایق را دارند.مرحله پایانی اجرا شامل پوشش پایانی سقف است. در این زمان با متریال های مناسب شیروانی به طور کامل پوشانده می شود.میخ ،پیچ وبا حتی چسب های مخصوص برای پوشش سقف ها استفاده میشود.

سقف ویلا با ورق گالوانیزه

اجرای این طرح را می توان مقرون به صرفه ترین گزینه دانست. که این ورق یک لایه فولادی با روکش روی است.سبک بودن ومقاومت آن در برابر اکسید شدن از ویژگی های آن است .این ورق هاعایق خوبی در برابر گرما ،سرما،…هستند. و برای سازه های با مقاومت کم مناسب هستند .این ورق ها در ابعاد دلخواه برش داده. وپیچ مخصوص روی سقف وصل می شوند. ورق های گالوانیزه عمر زیاد وهزینه کمی در اجرا خواهند داشت .

سقف ویلا شینگل

این نوع سقف از قیر فرآورده شده. و سایرمشتقات نفتی ،سیلیس است.از چند لایه تشکیل شدن این ورقه ها مقاومت در برابر فشار وضربه رابه خوبی تحمل می کند .از مزایای دیگر آن استحکام در برابر نفوذ آب و نور است .این ورقه ها به طوری هستند. که به شما اجازه می دهند. که روی لوله دودکش ها راهم بپوشانید.تنوع در رنگ وطرح این کار بالاست. و شما می توانید .با توجه به ظاهر بنا انتخاب بهتری داشته باشید. این سقف ها اگر توسط افراد با تجربه و ماهر ساخته شود. عمر زیاد و دچار آسیب جدی نخواهند شد.

سقف ویلا کامپوزیت یا اسفالتی

این سقف هامقاومت خاصی در برابر ضربه وآب دارند. اجزای آن به طور ی هست. که اجازه می دهند تمامی بخش های سقف را بپوشانید .به کمک این طرح سطح شیروانی به خوبی آب بندی میشود .عمر زیاد دیگر مزایای این سقف است .اما از نظر رنگ وطرح در مقایسه با سایر متریال ها محدودتر است .

سقف ویلا آردواز

از مخلوط آزبست،الیاف معدنی ،الیاف مصنوعی وسیمان وموادشیمیایی که توسط فشار زیاد فشرده میشوند. ورقه های آردواز تولید میشوند. این ورقه ها استحکام وضربه گیر خوبی است.پس ساخته بودن این ورقه ها وسبک بودن. آنها نسبت به مقاومت آنها و اینکه وزن زیادی رابه بنا تحمیل نمیکند. از ویژگی های بارز این طرح است. این ورق به دو صورت فلزی وسیمانی ساخته میشود. که فلزی عمربیشتری نسبت به سازه سیمانی دارد. وعایق بندی توسط پشم شیشه در آن به کارگرفته. می شود .

سقف ویلا آندوویلا

نوعی قیر به نام بیتومن والیاف سلولز طبیعی به همراه رنگدانه های رزینی که با تکنولوژی آمیخته می شود. مراحل تشکیل آندوویلا را انجام میدهند. آندوویلا ضدآب واستحکام بالایی دارد. وزنگ نمیزند. وهمچنین دچار پوسیدگی نمی شوند. از این رو کمتر به تعمیر نیاز دارند. هزینه آن مناسب بوده. و سازگاری با محیط زیست دارد .این ورقه ها راهی برای ورود آب نمیگذارند .

روش ساخت سقف ویلایی

۱. انتخاب سیستم سقف:
نخستین مرحله در ساخت سقف ویلایی، انتخاب سیستم سقف مناسب است. سیستم‌های متداول شامل سقف‌های بتنی تیرچه‌ای، سقف فلزی و سقف چوبی هستند. انتخاب سیستم سقف باید با توجه به نیازها و طراحی ویلا انجام شود.

۲. طراحی سقف:
بعد از انتخاب سیستم سقف، باید طرح سقف ویلایی را انجام داد. در این مرحله، نیازهای ساکنان، فضای ویلا و عملکرد سقف باید مدنظر قرار گیرد. همچنین، توجه به ضوابط ساخت و ساز و استانداردهای مربوط به سقف نیز لازم است.

۳. فراهم کردن مواد ساخت:
پس از طراحی سقف، باید مواد ساخت سقف را فراهم آورد. این مواد شامل بتن، آهن، تیرچه، چوب و فلز می‌شوند. لازم است تمام مواد به تناسب با سیستم سقف انتخاب شده و مطابق با استانداردهای مربوطه باشند.

۴. ساخت سازه سقف:
بعد از فراهم کردن مواد، به مرحله ساخت سازه سقف می‌رسیم. همه قسمت‌های سازه سقف همچون تیرها، ستون‌ها، دال‌ها و نگهبان‌ها باید با دقت و به توجه به نقشه‌ها و طرح ساخت ساخته شوند. در این مرحله نیز باید از تکنولوژی‌ها و روش‌های ساخت مدرن استفاده کرد.

۵. نصب پوشش سقف:
نهایتاً پس از ساخت سازه سقف، باید پوشش سقف نصب شود. این پوشش می‌تواند از جنس مختلفی باشد. از جمله شیروانی، کریستال، چوب، شیشه و… این مرحله نیز باید با دقت و با توجه به نیازهای اقلیمی و طراحی ویلا صورت گیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *